İnfrared Saunaların Yararları ve Zararları

Far-İnfrared Isı
Far-infrared ısı, aslında güneşin dalga aralıklarından biridir. Güneş faydalı ve zararlı olmak üzere birçok dalga aralığında ısı yayar. Mikrodalga, ultraviyole, kızılötesi, morötesi gibi. Bu ısı çeşitlerinden vücuda zararlı olanları olduğu gibi faydaları olanları da vardır. Far-infrared ısı güneşi yaşam kaynağımız yapan ısıdır. Güneşe çıkan çocukların kemiklerinin gelişmesi, güneş alan bitkinin büyümesi, meyvesinin gelişmesi, güneş alan bir evin daha sağlıklı olması size bunu kolayca açıklayabilir. Bu ışınların en önemli özelliği direkt olarak nesneleri ısıtıyor olmasıdır. Kızılötesi ısı sistemleri vücudunuza işleyerek doğal bir ısı sağlar. Güneş banyosundan farklı olarak, kızılötesi ısı teknolojisi tamamen sağlıklı ve güvenlidir, hiçbir zaman derinizin yanmasına sebep olmaz.

İnfrared Saunanın Faydaları

Toksinlerin atılmasını sağlar: Klasik sobalı tip saunalarda ısı konveksiyonel olarak etki eder. Yani sauna içerisinde devinmekte olan sıcak hava vücudunuza temas eder, bu sayede terletme sağlar. Bu şekilde bir klasik saunanın ısısı vücudun 5-6 mm altında kadar etki edebilir ve terlemede genel olarak yüzeysel olarak kalır. Genel kabule göre klasik saunalar vücuttan 100 birim terleme ile 2-3 birim toksin atabilir.

Far-infrared ısı ise radyan bir ısıtma sistemidir. Tıpkı güneş gibi, etki ettiği alandaki havayı değil cisimleri ısıtır. Derine işleyebilir. Vücudunuzdan 4 cm derine kadar etki edebilen bir ısıdır. Bu sayede klasik saunalara göre daha derinden bir terletme sağlar. Bu olay da netice olarak 7 kat daha fazla toksin atımı sağlar. Genel kabule göre infrared saunalar vücuttan 100 birim terleme ile 20 birime kadar toksin atabilir.

Zayıflamanızı sağlar: Infrared ısı sistemi ile derinden ısınan vücut hızlı yağ yakmaya başlar. Vücudumuzda yağ tabakası derinin yaklaşık 1 cm altından itibaren başlar. Klasik sobalı tip saunalarda sıcaklık derinin 5-6 mm cm altına işleyebilirken, infrared saunada ısı derinin 4 cm altına kadar etki ederek yağ hücrelerini rahatlıkla parçalayabilir. Bu sayede bir seansta 600-700 kalori yakabilirsiniz.

Ağrı Gidericidir: Far-infrared ısı, romatizmal ağrılarda ve kas-eklem ağrılarında ağrıları giderici etki gösterir. Vücudun kendi ağrı kesicisi endorfinin salgılanmasını sağlar. Endorfin morfinin bin katı daha güçlü ve vücudun kendisi tarafından doğal olarak üretilen bir salgıdır. Bu sayede kas, kemik sisteminden ve eklemlerden kaynaklanan her tür ağrıyı giderir, sizi rahatlatır. Kireçlenme durumlarında da etkisini hızla görebileceğiniz bir sistemdir.

Kalp sağlığınızı korur: İnfrared saunanın sağladığı derin ısı ile kan damarları genişler. Bu sayede temiz kanın vücudun en uç noktalarına kadar rahatlıkla ulaşmasını sağlar. Yüksek tansiyona karşı etkilidir. Kollesterolü düşürür. Kalp ve nabız atımını düzenler.

Cildinizi canlandırır, güzellik verir: Infrared sauna, vücudunuzda derinin altında biriken yağların, toksinlerin, kimyasalların ve diğer zararlı maddelerin terleme ile dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede selülit, akne, egzema ve benzeri cilt rahatsızlıklarından kurtarır. Derinize kaybettiği esnekliğini ve yumuşaklığını geri kazandırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Far-infrared ısı sistemi kandaki kümelenmiş akyuvarları uyararak aktif olmalarını sağlar. Genel vücut sisteminin düzenli olarak çalışmasını da sağladığı için bağışıklığı güçlendirir. Derin ısı sistemi ile kış üşümelerini azaltır, soğuk algınlığı durumlarında da oldukça etkilidir.

Stresten arınmanızı sağlar: Infrared saunalar kronik yorgunluk, stres, depresyon ve bitkinlik durumlarında etkisini hemen görebileceğiniz hızlı bir şekilde rahatlayabileceğiniz bir sistemdir.

Gerçek bir anti-aging sistemidir: Yukarda saydığımız tüm özellikleri ile iç organları, salgı bezlerini uyarır ve genel vücut yapısını tekrar düzenler. Vücut üzerindeki yıpranmaları azaltarak yaşlanma etkilerini en aza indirir. Kısacası infrared sauna, bölgesel etkilerde bulunan basit anti-aging ürünlerine kıyasla tam bir anti-aging sistemidir.

Ekonomiktir: İnfrared saunalar sobalı saunalara göre daha az enerji harcar. Bu nedenle daha ekonomiktir.

İnfrared Saunanın Zararları

Bu sauna sistemi sadece ısıya çok duyarlı olan iltihaplı eklem romatizması, hemofili gibi hastalıkları taşıyan hastalarda, hamilelik şüphesi olan bayanlarda, kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarında yada kalp pili, ritim düzenleyici kullananlarda kullanılamaz.

Kişi sauna seansı sırasında çok fazla sıcak havaya maruz kalır ve bu sıcak hava aşırı terlemeye neden olur. Bu terlemeye bağlı olarak kişi vücudundan aşırı miktardan sıvı ve mineral kaybına uğrayabilir.

İnfrared sauna obez kişiler üzerinde faydalı olsa da ciltteki gözeneklerin genişlemesine neden olur. Bu aşırı genişleme ve germe obez kişilerin ciltlerinin alt kısmında problemler oluşturabilir.

İnfrared sauna kişiye sürekli kızılötesi ışın gönderir. Çok fazla kızılötesi ışına maruz kalmak sağlık problemlerine yol açabilir.

NOT: İnfrared teknolojisi kullanılarak ısıtma yapılan sistemlerde önerilen kullanım talimatlarına uyulduğu takdirde hiçbir sağlık sorunuyla karşılaşılmaz. Aşağıda bu durumla ilgili olarak hazırlanmış talimattan iki önemli madde görebilirsiniz.

  1. Tavanı yüksek olan yerlerde

Tavanı yüksek olan yerleri ısıtmak günümüzde en büyük problemdir. Bu tür büyük hacimli ısıtma,işletme ve mal sahiplerinin,hem kuruluş hem de işletme maliyetinin yüksek olmasından dolayı,işletmeleri maddi açıdan zor durumda bırakmaktadır. Bu gibi yerlerde ısınmak için seçeceğimiz cihaz lokal ısıtmaya uygun olmalı, ekonomik olmalı,verimi yüksek olmalı,hijyeniklik sağlamalı ve sağlık açısından hiçbir sakıncası bulunmamalıdır. Bu gibi durumlarda infrared ısıtma sistemi, ısıtırken havayı aracı olarak kullanmadığından ve direk olarak objeleri kısa bir zaman aralığında ısıtmasından dolayı bu gibi yapılarda sağlıklı, verimli ve ekonomik ısıtma yapar.

  1. Havalandırması olan yerlerde

Bazı mekanlarda ortamdaki havanın sürekli temizlenmesi gerekmesinden dolayı mekandaki mevcut istenmeyen hava sürekli dış ortama tahliye edilmesi gerekir.Büyük miktarda ısı kaybından dolayı bu gibi mekanlarda çok büyük güçlü ısı kaynaklarına ihtiyaç duyulur.Bu gibi durumlar beraberinde yüksek işletme maliyeti getirir.Örneğin sinemalar,oteller,büyük alışveriş merkezleri,hastaneler,kafeteryalar,kimyasal maddelerin yoğun bulunduğu yerler v.s. gibi yerleri sayabiliriz. Bu gibi yerlerde ısınmak için seçeceğimiz cihaz lokal ısıtmaya uygun olmalı, ekonomik olmalı, verimi yüksek olmalı, hijyeniklik sağlamalı ve sağlık açısından hiçbir sakıncası bulunmamalıdır.